Skip to content

W jakiej diagnostyce rezonans magnetyczny (MRI) jest metodą najefektywniejszą?

Rezonans Białystok Rodemed

article2

Współczesna diagnostyka obrazowa oferuje pacjentom ogromny przekrój metod obrazowania narządów wewnętrznych i oceny ich prawidłowości. W zależności od tego czy kontrolujemy zdiagnozowaną już jednostkę chorobową, czy mamy potrzebę sprawdzenia dopiero „podejrzanego” organu, niektóre badania mogą okazać się efektywniejsze od innych, oszczędzając tym samym pacjentowi czas i nerwy.

Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej wszechstronnych metod radiologicznych. Obok tomografii komputerowej jest niezwykle często stosowany w diagnostyce różnych układów, ale ma dużą przewagę – dzięki temu, że nie emituje promieniowania jonizującego, można je powtarzać w krótkich odstępach czasu. Nie zagraża pacjentowi, gdy wymagana jest częsta diagnostyka kontrolna. Ze względu na to, jedną z najistotniejszych ról MRI jest diagnostyka onkologiczna – wstępna diagnoza jak i monitorowanie przebiegu choroby. Intensywne stosowanie rezonansu w onkologii wynika też z możliwości identyfikowania struktur i zmian patologicznych o wiele trudniejszych do wykrycia innymi badaniami. MRI jest między innymi najdokładniejszą formą diagnostyki nowotworu piersi (oraz badania przesiewowego) ze względu na możliwość wychwycenia zmian, które zdarza się, że pomija standardowa mammografia, nie zostawiając tym samym pola do wątpliwości czy błędnej diagnozy.

Dzięki swoim właściwościom rezonans jest niezastąpionym badaniem tkanek miękkich i okolic, w których znajdują się kości mogące przesłonić obraz nieporządanej zmiany. Jest przodownikiem diagnostyki zmian i urazów mięśniowo – szkieletowych. Metoda może szybko i dokładnie wykluczyć złamania kości oraz uszkodzenia stawów bez potrzeby pogłębiania diagnostyki . Badanie w odpowiedniej sekwencji jest w stanie idealnie obrazować chrząstkę stawową, ukazując ewentualne patologie w budowie czy efekty urazów. Z tych powodów MRI jest szeroko stosowany w diagnostyce ortopedycznej i reumatologicznej stawów kolanowych, biodrowych, nadgarstków i innych, będąc też niezwykle pomocnym narzędziem oceny w medycynie sportowej.

Rezonans magnetyczny Białystok w Rodemed nie ma sobie równych w diagnostyce tkanek miękkich. Wykorzystuje się to podczas diagnostyki chorób wątroby, np. marskości. Jest to częsta metoda kontrolowania pacjentów zagrożonych wystąpieniem nowotworu wątroby i gra kluczową rolę w ocenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby jak i marskości odwirusowych. Zastosowanie rezonansu z dynamicznym kontrastem jest w stanie potwierdzić bądź wykluczyć zmiany struktury wątroby już przy pierwszym badaniu, nie zmuszając pacjenta do długotrwałej i kosztownej diagnostyki.

Obok tomografii komputerowej, rezonans często stosuje się w przypadku diagnostyki mózgu. Duża liczba możliwych zastosowań sekwencji obrazowania pomaga rozpoznać wiele przypadłości i zmian neurologicznych. Odpowiednio zastosowana sekwencja FSE w ciągu tylko trzech minut jest w stanie ukazać możliwość występowania wodogłowia u dzieci i dorosłych. Z metody skutecznie skorzystają również pacjenci z podejrzeniem demencji i chorób neurodegeneracyjnych mózgu.

Dodatkowym atutem rezonansu jest możliwość wykorzystania naturalnych płynów człowieka, takich jak przepływającą żółć, mocz czy krew jako swoisty środek kontrastowy ułatwiając tym samym diagnostykę chorób układu moczowego, dróg żółciowych czy naczyń krwionośnych. Oszczędza to pacjentowi konieczności zastosowania środka kontrastowego podawanego z zewnątrz.

Rezonans Białystok w Rodemed. Zapisz się na badanie.